گالری ما

طراحی داخلی پروژه 300 مترمربعی مهندس مهدیزاده
طراحی داخلی پروژه ده واحدی لومانا در کرمان
طراحی داخلی پروژه مسکونی مهندس فرحبخش در کرمان

تفاوت بازسازی و نوسازی

 

معنی بازسازی ، مرمت ساختمان و برگرداندن آن به شرایط اولیه و اصلی اش برای ماندگاری و دوام بیشتر است. احتمالا این عبارت را در ارتباط با مرمت آثار و بناهای باستانی و تاریخی زیاد شنیده اید. البته بناهای مدرن و جدید نیز گاهی اوقات احتیاج به بازسازی پیدا می نمایند.
نوسازی ساختمان زمانی اتفاق میفتد که شما ساختار کلی خانه تان را دوست دارید اما احساس می کنید که باید آن را کمی مدرن و به عبارتی نو کنید. برای مثال سقفی جدید برای آن بزنید و یا دوشی جدید در حمام نصب کنید. در این فرایند، ساختار و قالب کلی ساختمان شما هیچ تغییری نخواهد نمود.

منظور از بازسازی ساختمان چیست؟

معنی بازسازی ، مرمت ساختمان و برگرداندن آن به شرایط اولیه و اصلی اش برای ماندگاری و دوام بیشتر است. احتمالا این عبارت را در ارتباط با مرمت آثار و بناهای باستانی و تاریخی زیاد شنیده اید. البته بناهای مدرن و جدید نیز گاهی اوقات احتیاج به بازسازی پیدا می نمایند.

برای مثال گاهی پس از یک حادثه طبیعی مانند زمین لرزه و یا سیل، بناها احتیاج به بازسازی و برگشتن به حالت اولیه دارند یا بعضی اوقات احتیاج به بازسازی بنا برای مستحکم سازی ساختمان و ایجاد دوام بالاتر وجود دارد. بازسازی ساختمان معمولا به تغییرات کلی ساختار و تعمیرات می پردازد.

بعضی از اقدامات رایج در پروژه های بازسازی عبارتند از :

تعمیر حفره های دیوارها با مصالح مشابه مصالح اصلی

تعمیر ساختارهای قدیمی

تعمیر کف ساختمان

تعمیر مسائل تاسیساتی

مرمت نمای ساختمان

منظور از نوسازی ساختمان چیست؟

نوسازی ساختمان زمانی اتفاق میفتد که شما ساختار کلی خانه تان را دوست دارید اما احساس می کنید که باید آن را کمی مدرن و به عبارتی نو کنید. برای مثال سقفی جدید برای آن بزنید و یا دوشی جدید در حمام نصب کنید. در این فرایند، ساختار و قالب کلی ساختمان شما هیچ تغییری نخواهد نمود.

در واقع معنی نوسازی ساختمان این است که شما همان چیزی که در حال حاضر وجود دارد را تغییر می دهید و یا به آن عناصری جدید اضافه می کنید. نوسازی ساختمان معمولا به تغییر بخش های داخلی می پردازد.

بعضی از اقدامات رایج در پروژه های نوسازی عبارتند از :

نصب سقف کاذب برای مثال سقف پلکسی با طرح های مختلف

نصب کفپوش پارکت

نصب روکش تزئینی برای دیوارها برای مثال پنل دکوراتیو سه بعدی

چسباندن کاغذ دیواری جدید

تعویض دستگیره درها

تعویض کابینت های آشپزخانه

نصب کانتر جدید برای آشپزخانه

نصب وان و شیرآلات جدید در سرویس بهداشتی و حمام

تفاوت بازسازی و نوسازی در ساختمان

هزینه بازسازی نسبت به نوسازی بیشتر است. زیرا به تغییرات گسترده و ساخت‌وسازهای پیچیده نیاز دارد و در ضمن نیاز به مجوز هم دارد. اما در پروژه‌های نوسازی معمولا بعضی قسمت‌های داخلی ساختمان به تغییر نیاز دارند.

در بازسازی، یک ساختمان فرسوده و غیرقابل سکونت تخریب می‌شود تا بنای نو و مدرن ساخته شود. اما در نوسازی ساختمان، یک یا چند قسمت از ساختمان که نیاز به تغییرات ظاهری داشته باشند، با اجرای برنامه‌ریزی دقیق، نو و جدید می‌شوند.

پروژه‌های نوسازی معمولا برای نوسازی نمای بیرونی، نوسازی محوطه بیرونی و یا برخی از قسمت‌های داخلی ساختمان اجرا می‌شوند.

زمان، موضوع دیگری است که بین پروژه‌های نوسازی و بازسازی، تفاوت ایجاد می‌کند. بازسازی یک ساختمان به جدول زمان‌بندی طولانی‌تری نیاز دارد و معمولا چندین ماه طول می‌کشد. در صورتی که یک پروژه نوسازی در مدت کوتاه‌تری انجام می‌شود.

پروژه‌های نوسازی عمدتا برای تغییر ظاهر خانه یا ساختمان اجرا می‌شوند، اما بازسازی کل یک ساختمان یا یک اتاق را تغییر می‌دهد.

البته توجه داشته باشید که در بسیاری از موارد پروژه‌های بازسازی و نوسازی خانه به موازات هم و برای تکمیل یکدیگر انجام می‌شوند. مثلا کف و دیوارهای حمام عایق‌بندی و تنها با کمی تعمیرات بازسازی می‌شوند، اما با اضافه کردن یک وان جدید، هم‌زمان حمام نوسازی و جدید می‌شود.

دلایل بازسازی ساختمان چیست ؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که دلیل بازسازی یک ساختمان چیست ؟
بازسازی یک ساختمان علاوه بر دلایلی نظیر خرابی دیوارها و کابینت‌ها و… می‌تواند دلایل احساسی نظیر خستگی از محیط تکراری و یا تغییر سلیقه شما را نیز شامل شود.

مراحل بازسازی ساختمان

فرقی نمی‌کند خانه یا منزل شما یک واحد آپارتمانی یا خانه ویلایی باشد و چقدر از سن آن می‌گذرد، در هر صورت باید فرایند را طبق یک سری مراحل مشخص به جلو برد که در زیر فهرست وارد به آن‌ها اشاره شده است.

 • انتخاب نوع بازسازی
 • انتخاب یک پیمانکار خوب
 • مشخص کردن میزان بودجه
 • طراحی
 • گرفتن مجوزهای لازم
 • برنامه ریزی
 • تخریب
 • شروع عملیات‌های بازسازی
 • بررسی کیفیت و استانداردهای تعریف شده
 • تأیید نهایی

مرحله اول؛ انتخاب نوع بازسازی

بازسازی نیز انواع مختلفی دارد و از این رو می‌تواند مراحل دیگر را نیز تحت تأثیر قرار دهد. بازسازی می‌تواند عملیات‌هایی را شامل شود که نیازی به مجوز نداشته باشند. 

در اول راه، باید مشخص کنید که چه نوع بازسازی را مدنظر دارید. آیا صرفاً تغییر دکوراسیون از طریق تعویض کاشی و سرامیک برای شما کفایت می‌کند یا خیر به تعمیرات عمیق‌تر مانند تعویض لوله کشی‌ها یا حتی تغییر کاربری بخش‌هایی از خانه نیاز دارید یا خیر.

تمامی عملیات‌هایی که لازم دارید تا اجرا شوند را از همان ابتدا فهرست کنید. برای نمونه برای بزرگ کردن آشپزخانه مجموعه‌ای از عملیات‌های زیر لازم است.

 • تخریب دیوار مشترک با یکی از اتاق‌ها به منظور تأمین فضای مورد نیاز
 • برداشتن اپن آشپزخانه
 • برداشتن و تعویض کابینت‌ها
 • تغییر مکان گاز، ظرف‌شویی و لباسشویی
 • تخریب محل جای‌گیری لوله کشی جدید
 • اجرای لوله کشی
 • دیوارکشی مشترک اتاق و آشپزخانه
 • گچ کاری مجدد محل‌هایی از دیوار که تخریب شده‌اند.
 • اجرای سرامیک
 • نصب اپن

فهرست کردن لیست کارهایی که باید انجام شوند، نقش مهمی در ادامه دیگر مراحل بازسازی خانه و آپارتمان قدیمی شما دارد. از طرفی هم دیگر مراحل از جمله برآورد هزینه و برنامه ریزی را برای شما ساده می‌کند.

مرحله دوم؛ انتخاب پیمانکار خوب

پیمانکار خوب کیست؟ یک پیمانکار خوب باید جدایی از آشنا بودن و توصیه اطرافیان انتخاب شود. در انتخاب پیمانکار باید شدت کاری خود را در نظر بگیرید. اگر بازسازی پر هزینه و شدت زیادی دارد پس باید وسواس بیشتری در انتخاب پیمانکار به خرج دهید.

مرحله دوم؛ انتخاب پیمانکار خوب

قبل از هر چیزی کمی در خصوص قوانین و مقررات پیمانکاری ساختمان مطالعه داشته باشید. 

گروه مهندسین پادیاو آماده است تا کلیه پروژه های بازسازی را به صورت مدیریت پیمان با بالاترین کیفیت و کمترین هزینه انجام دهد.

مرحله سوم؛ بودجه بندی و برآورد هزینه

بعد از انتخاب یک پیمانکار بازسازی نوبت به بودجه بندی و برآورد هزینه از مراحل بازسازی می‌رسد. به این منظور به دو روش می‌توان عمل کرد. اول اینکه صرفاً مقدار مشخصی از بودجه را برای بازسازی در نظر گرفت و برآورد را در چهارچوب آن محدود کرد. در برآورد خود سعی کنید اول از همه چیز به پرسش‌های زیر پاسخ دهید.

 1. بودجه شما برای بازسازی چقدر است؟
 2. کدام بخش از خانه نیاز به بازسازی دارد؟
 3. متراژ بخش انتخاب شده برای بازسازی چقدر است؟
 4. به چه سبک و طرحی علاقه دارید؟
 5. از چه مصالحی می‌خواهید استفاده کنید؟
 6. قصد دارید از چه امکاناتی استفاده کنید؟

از طرفی هم می‌توانید با همفکری پیمانکار، برآورد هزینه دقیقی از آنچه که می‌خواهید را صورت دهید. ناگفته نماند که برآورد هزینه بازسازی به دلیل جزئیات فراوان همیشه دقیق نخواهد بود و هزینه کل بازسازی ممکن است کمتر یا بیشتر از برآورد باشد.

در برآورد هزینه باید ریزترین هزینه از جمله دستمزد‌ها و قیمت مصالح بر اساس کیفی مدنظر به دقت در نظر گرفته شود. 

مرحله پنجم؛ طراحی و ایده

بعد از مشخص کردن اینکه واقعاً چه انتظاری از مراحل بازسازی داریم، باید هر آنچه که در ذهن داریم را روی کاغذ پیاده کنیم. سلایق خود و دیگر اعضای خانواده را با تجربه کارفرما تلفیق کنید. سعی کنید در طراحی که صورت می‌دهید، همه قسمت‌های مختلف خانه که باید بازسازی شوند را در نظر بگیرید.

مرحله پنجم؛ طراحی و ایده از مراحل بازسازی

برای مشاهده طراحی های مختلف در گروه معماری پادیاو به بخش گالری پروژه ها مراجعه نمایید.

طراحی خانه بازسازی شده دید ابتدایی و کلی از نتیجه به شما می‌دهد. از این رو خواهید توانست در خصوص باب میل بودن تغییرات کوچک و بزرگ بهتر اظهار نظر کنید. ناگفته نماند اگر بازسازی شما به تغییر کاربری منجر شود، باید طرح خود را به تأیید مراجع ذی‌صلاح نیز برسانید.

مرحله ششم؛ مجوز

پیگیری مجوزهای لازم از دیگر مراحل بازسازی خانه است. همان‌طور که در بالا نیز عنوان شد، لازم بودن یا نبودن مجوز به نوع و شدت مراحل بازسازی بستگی دارد. در کل عملیات‌های اجرایی زیر نیازی به گرفتن مجوز نخواهند داشت.

 • تعمیر و پرداختن به پشت‌بام از جمله ایزوگام، قیرگونی و نصب شیروانی
 • تعمیر و نصب کف‌پوش‌های تمامی طبقات
 • سفیدکاری و رنگ‌کاری تمامی دیوارها در طبقات
 • نصب کاشی در دیوارها
 • تعمیر و تغییر نما ساختمان
 • تعمیر و تغییر دیوارها و حیاط که تغییری در بخش‌های اصلی ساختمان مانند پارکینگ ایجاد نمی‌کنند.
 • نصب و تعمیر تجهیزات سرویس‌های بهداشتی که خود مشروط به رعایت نظام فنی، معماری و کاربری ساختمان است.
 • تعمیر و تعویض در و پنجره‌ها که مشروط به رعایت نظام فنی، معماری و کاربری ساختمان است.
 • لوله‌کشی آب، فاضلاب، گاز و شوفاژ مشروط به اینکه نیاز به احداث یک موتورخانه جدید نداشته باشد.
 • حفر و تخلیه چاه‌های فاضلاب هم نیازی به مجوز ندارد.

صرف نظر از عملیات‌های بالا، در برخی از بازسازی‌ها شدت کار و تغییرات زیاد است. عملیات‌هایی که به مجوز نیاز دارند در زیر به صورت فهرست وار آمده است.

 • تخریب دیوارها و تیغه‌های داخلی که بار ساختمان بر آن‌ها سوار است و در صورت تخریب باعث کاهش پایداری ساختمان می‌شود.
 • جابجایی راه‌پله‌ها
 • جابه‌جایی دیوارهای پارکینگ زمانی که منجر به از بین رفتن بخشی از فضای پارکینگ شود.
 • جابجا کردن بخش‌هایی از ساختمان که بر طبق ضوابط شهرسازی ممنوع است.
 • تغییر کاربری بخش‌های مختلف خانه

مرحله هفتم؛ برنامه ریزی

بعد از گرفتن مجوزهای لازم، باید عملیات‌های مختلفی بازسازی را شروع کرد. این عملیات‌های مختلف باید بر اساس یک برنامه ریزی خاص که شرایط زمانی را در نظر گرفته است، تدوین شود.

برنامه ریزی بر حسب اولویت‌ها این امکان را به شما می‌دهد که نظارت بیشتری به عنوان کارفرما بر اجرای بخش‌های مختلف مراحل بازسازی داشته باشید. در تدوین برنامه ریزی حتماً باید با پیمانکار کاملاً هماهنگ و با کمک او برنامه زمانی را تنظیم کنید.

مرحله هشتم؛ تخریب

تخریب یکی از مراحل مهم در بازسازی خانه و آپارتمان شما است. هر بخش کوچک و بزرگی را که قصد بازسازی آن را دارید باید در وهله اول تخریب کنید. فرقی نمی‌کند کاغذ دیواری باشد یا دیوار.

تخریب دیوارها باید با آگاهی کامل از وجود تأسیسات مکانیکی و الکتریکی صورت گیرد. قبل از شروع تخریب نیز باید نسبت به ایمن سازی و قطع آب، برق و گاز اقدام کرد.

تخریب یکی از مراحل مهم در بازسازی خانه و آپارتمان شما است.

مرحله نهم؛ شروع بازسازی

بعد از اتمام عملیات تخریب و پاکسازی فضا از تفاله‌های ساختمانی، باید بر اساس برنامه ریزی و طرحی که از پیش آماده شده است نسبت به اجرای عملیات مختلف بازسازی ساختمان اقدام کرد.

به طور کلی عملیات‌های بازسازی شامل موارد زیر خواهد بود که بسته به نوع بازسازی و مکان مورد نظر بسیاری از عملیات‌های زیر لازم اجرا نخواهند بود.

 • در صورت نیاز به بازسازی نمای خارجی شرط عقل است که تجهیزات ایمنی مناسب در عابر پیاده نصب شود.
 • اطمینان از قطع بودن گاز، برق و آب در سیم کشی‌ها و لوله کشی‌های داخلی خانه
 • جدا کردن تمامی تاسیسات مکانیکی مانند شیرآلات، کابینت‌ها، درب و پنجره‌ها
 • تخریب و کندن کاشی‌ها و سرامیک‌های کف در بخش‌های مختلف خانه‌های قدیمی از جمله پذیرایی، آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی
 • خراب کردن دیوارهای غیر باربر در صورتی که در بازسازی به تغییر کاربری و به عبارتی جا به جایی بخش‌های مختلف خانه‌های قدیمی نیاز است. توجه داشته باشید که بر اساس قوانین سازمان نظام مهندسی هر گونه تغییر کاربری به مجوز نیاز خواهد داشت که در ادامه به نحوه گرفتن آن نیز خواهیم پرداخت.
 • تخریب دیوارهای باربر در صورت نیاز که با توجه به حساس بودن عملیات باید از افراد کاملاً متخصص کمک گرفته شود.
 • سیمان کاری کف و دیوارهای بخش‌های مختلف خانه از جمله پذیرایی، اتاق خواب‌ها و سرویس‌های بهداشتی
 • عایق کاری سرویس‌های بهداشتی بعد از خشک شدن سیمان کاری
 • اجرای لوله کشی و برق کشی بر اساس طرح جدید
 • گچ کاری و تکمیل دیوارهای قدیمی و جدید
 • نصب در و پنجره‌های جدید
 • بازسازی سقف بر اساس طرح جدید مانند اجرای انواع سقف‌های کاذب
 • شروع به کف سازی بخش‌های مختلف ساختمان بر اساس جزییات طرح
 • شروع به اجرای نمای جدید ساختمان در صورت نیاز
 • نقاشی و رنگ آمیزی دیوارها
 • اجرای کابینت‌های جدید
 • نصب تجهیزات الکتریکی مانند کلید، پریز و نورپردازی
 • اجرای انواع پارکت یا کاغذ دیواری
 • جا زدن درهای داخلی ساختمان از جمله در اتاق‌ها و سرویس‌های بهداشتی
 • نصب شیرآلات، سینک و روشویی
 • پاک‌سازی و تمیزکاری نهایی
 •  

تماس با من

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *